Európske inovačné partnerstvo (EIP) možno chápať ako inovatívny prístup k zlepšeniu transferu inovácií medzi výskumnou a aplikačnou sférou. EIP je zamerané na zabezpečovanie spoločenských prínosov a rýchlu modernizáciu a malo by poskytovať vhodné podmienky pre spoluprácu výskumných a inovačných partnerov a pre dosahovanie lepších a rýchlejších výsledkov v porovnaní s existujúcimi prístupmi. Jedným z kľúčových aspektov je posilnenie vzájomnej spolupráce a riešenie problémov prostredníctvom prepojenia na sieť EIP.
EIP zamerané na poľnohospodársku produktivitu a udržateľnosť sa usiluje dosiahnuť svoje ciele:
- vytvorením pridanej hodnoty prostredníctvom lepšieho prepojenia výskumu s poľnohospodárskou praxou a podporením širšieho používania dostupných inovačných opatrení;
- podporou rýchlejšieho a širšieho zavádzania inovačných riešení do praxe a
- informovaním vedeckej obce o potrebách poľnohospodárskej praxe v oblasti výskumu.
Operačné skupiny EIP sú zamerané na inovatívne riešenie praktických problémov praxe (nezávislými aktérmi v poľnohospodárstve, potravinovom reťazci, v lesnom hospodárstve) v spolupráci so subjektami vedy a výskumu.
Operačné skupiny EIP sú súčasťou Európskeho inovačného partnerstva (EIP) zameraného na poľnohospodársku produktivitu a udržateľnosť, ktoré:
- podporuje vytvorenie odvetví poľnohospodárstva a lesného hospodárstva, ktoré efektívne využívajú zdroje, sú hospodársky životaschopné, produktívne a konkurencieschopné, produkujú málo emisií, sú šetrné a odolné voči klíme, smerujú k agro-ekologickým výrobným systémom a fungujú v harmónii so základnými prírodnými zdrojmi, od ktorých poľnohospodárstvo a lesné hospodárstvo závisia;
- pomáha poskytovať stabilnú a udržateľnú dodávku potravín, krmív a biomateriálov, vrátane existujúcich aj nových druhov;
- zlepšuje postupy zamerané na ochranu životného prostredia, adaptáciu na zmenu klímy a na jej zmierňovanie;
- stavia mosty medzi najnovšími poznatkami výskumu a technológiami a poľnohospodármi, obhospodarovateľmi lesov, vidieckymi komunitami, podnikmi, mimovládne organizácie a poradenskými službami.
Projekt s názvom Efektívne pestovateľské postupy konzervačných technológii obrábania pôdy následne kontrolovala a hodnotila komisia. Hodnotiaca komisia Sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na zasadnutí dňa 23.3.2022 projekt schválila.
Výzva na predkladanie ŽoNFP bola zverejnená dňa 30.9.2022 a od tohto dátumu bolo možné podávať na schválené projekty ŽoNFP. Výzva však obsahovala nejasnosti , ku ktorým bolo nutné podať vysvetlenie/ opravu a tak sme čakali na jej aktualizáciu. Aktualizácia bola zverejnená začiatkom roka 2023 a tak sme na spoločnom stretnutí partnerov dohodli ďalší postup. Nakoľko sa výrazne posunul časový horizont realizácie projektu z dôvodu dlhšieho schvaľovania projektových zámerov a následného vyhlásenia výzvy , zhodli sme sa na tom, že bude najlepšie podať ŽoNFP v čo najkratšom možnom čase. Partneri projektu podľa pokynov generálneho partnera, MVL Štefánek s.r.o. , pripravili prílohy, ktoré sú povinnou prílohou ŽoNFP. Generálny partner, MVL Štefánek s.r.o., dňa 31.1.2023 vyplnil a odoslal ŽoNFP prostredníctvom portálu slovensko.sk za všetkých partnerov, a teda projekt bol podaný v rámci II. hodnotiaceho kola.